KONVERJANS YETMEZLİĞİ VE KÜÇÜK GÖZ KAYMALARININ TEDAVİSİ

 

Konverjans yetmezliği iki gözü bir araya toplayamama rahatsızlığı olup netlik azlığı, okurken satır atlama, harfleri karıştırma, baş ve göz ağrısı, göz yorgunluğu… yapar.Toplumda çok sık. Okul başarısızlığının, gün sonu baş ağrısı ve göz yorgunluğunun en önemli nedenidir. MUTLAKA DÜZELTİLMELİ.
Uzun öğrenim yılları, gün boyu bilgisayar, gelişen teknoloji mükemmel görmeyi gerektiriyor. Hastalar dertlerinin çözümünü başka doktorlarda arıyor, göz sorunlarından habersiz. BAŞARISIZLIK NEDENİNİ başka yerlerde aramaktadırlar..
GÖZLÜK ÇOK ÖNEMLİ.
*Yüksek (+) numara gözü dışa kaydırıyorsa düşürülmeli.
*Gözlük takmamak küçük kayma nedeni.
*Aşırı bilgisayardan ve çok yakın çalışmadan kaçınılmalı.
Beslenme önemli.

MOTOR TRAİNER:

Zayıf  göz kasları egzersizle güçlendirilerek küçük göz kaymaları ve konverjans yetmezliği tedavi edilebilir.

40 cm.den parmak göze yaklaştırılırken her iki göz içe doğru şaşı yapılır. İçe baktıran kasların güçlendirilmesi için uygulanır. EYE TRAİNER: Bir birim akomodasyon 3 birim konverjansı doğurur. Akomodasyon egzersizi ile yetersiz konverjans kuvvetlendirilir.
BROCK STRİNG 10 cm aralıkla gerdirilmiş bir ipe
dizilmiş boncuklara bakarken göz içe şaşı yapılarak içe çeken kas güçlendirilir.
FUSİON TRAİNER: Füzyonal konverjansın veya diverjansın düşüklüğü göz kaymalarına neden olur. Egzersizle füzyon normal değerlere getirilir.
FİZYOLOJİK DİPLOPİ EGZERSİZİ: Konverjans kartında iki görüntü üst üste getirildikten sonra kartla göz arasına yerleştirilmiş kalem ucuna görüntüyü taşıyarak yapılan egzersizdir KONVERJANS KARTLARI: Benzer resimlerin üst üste getirilmesi veya gözler birbirinden uzaklaştırılarak üst üste getirilmesiyle konverjans yetmezliğinde veya küçük göz kaymalarının tedavisinde kullanılır.
TONDEL'S ARROW 40 cm.lik bir tahta veya karton üzerine 6 adet sağlı-sollu oklardan oluşur. Bu alet güzün bozulan 3-4 fonksiyonunun egzersizinde kullanılır. PRİZMA EGZERSİZLERİ: Prizma görüntüleri birbirinden uzaklaştırır veya yaklaştırır. Bu görüntüleri üst üste getirecek egzersizle içe veya dışa şaşılık, konverjans yetmezliği tedavi edilir.
BİLGİSAYAR EGZERSİZLERİ: Küçük göz kaymaları ve konverjans yetmezliğinde göz kaslarının güçlendirilmesinde kullanılır. FLİPPER Göz kaslarının güçlendirilmesi ve iki gözün iş birliği içinde kullanılabilmesine yönelik egzersizler için kullanılır.

CHERİSCOPE gözün onlarca  fonksiyonunu bozulur. Bunların  önemli bir kısmının tedavisi için kullanılır.

   
Okul çocukları, bankacılar, gün boyu bilgisayar başındakiler, devamlı kitap okuyup yazanlar, hassasiyet isteyen mesleklerde çalışanlar için küçük göz kaymaları ve konverjans yetmezliği denilen iki gözü bir araya toplayamama mutlaka tedavisi gereken bozukluktur. Kişi baktığı noktada gözünü toplayamaz, daha iyi gören gözünü kullanır. Okulda ve meslekte başarıyı etkiler, önemli göz ve baş ağrıları ilaveten yorgunluk nedenidir. Maalesef ülkemizde bizim gibi konuya eğilen ve kapsamlı bir şekilde tedavi uygulayabilecek başka kuruluş bulunmamaktadır.