SIK SORULAN SORULAR
ŞAŞILIK GÖZ TEMBELLİĞİ


AYŞE NEŞELİ: Çocuğum senelerdir şaşılık tedavisi görüyor. Size ulaşmamız mümkün değil. Neler önerirsiniz?

DR. S. H.: İletişim formumuzu doldurun, size ulaşacağız. Tedaviyi yapan göz doktorunuzdan (1)Kullandığı gözlüğün ilaçlı yapılmış ölçümlerini (2) gözlük numarasını (3) sağ sol gözlüklü ve gözlüksüz görmelerini (4) şaşı olan gözün kayma miktarını (5) konulan tanıyı bildirmeniz yeterli. Bu sonuçlara göre tedavinizi değerlendirebiliriz.


NEVİN YAZIR:Çocuğum 4-5 sene önce şaşılıktan ameliyat oldu. Doktorumuz şaşılığın düzeldiğini söylüyor ama ben yine de bir anormallik olduğunu görüyorum. Ameliyat şaşılığı tam düzeltmiyor mu?

DR. S. H.: Ameliyat şaşılığı düzeltir. Kalabilen 3-5 derecelik kayma egzersizle düzeltilebilir. Ameliyat şaşılığı sadece estetik olarak düzeltir. Şaşılıkta onlarca göz fonksiyonu bozulur, ameliyat bunları düzeltmez. Ameliyat sonrası egzersizle iki gözün birlikte çalışması sağlanmadıkça ve var olan bozukluklar düzeltilmedikçe normal göz özelliğini kazanmaz. Buna ORTOPTİK TEDAVİ denir. Çocuğunuza ortoptik tedavi gerekiyor.


EROL ÖZ: Çocuğum 9 aylık, şaşılık için göz doktoruna götürdüm, 3 yaşını doldurunca tedavi için getir dedi. Gecikmiş olma endişem var. Ne yapmalıyım?

DR. S. H. : 3 yaş altı şaşılık tedavisi daha kolay. Göz tembelliği derinleşmemiştir, kaslar sertleşmemiş, kalınlaşmamıştır. Beynin iki gözün üstündeki koordinasyonu çözülerek gözlerin tek tek çalışması sağlanır. Nasıl mı?


AHMET KARA:Çocuğumu Ankara ‘da 5-6 doktora götürdüm, gözlük ve kapatmaya devam 7 yaşından sonra ameliyat dediler. Siz dünya şaşılığı egzersizle tedavi ediyor, egzersizle tedavi edelim dediniz. Neden sizden farklı söylediler, onlar büyük hastanelerin doktoru, bu işe akıl erdiremedim.

DR.S.H. : Sizi ikna etmemiz çok kolay, yüz yüze konuşalım. SANİYE DEVECİ: Çocuğum 5 yaşında, gözü titriyor, doktorumuz görmesi de düşük, yapacak bir şey yok diyor. Ne tavsiye edersiniz? DR: S.H. : Nistagmusta görmeyi artıran, göz kaslarını güçlendiren egzersizler yaptırıyoruz. Olay beyni ilgilendiriyor. Göz ler ve beyin arasındaki görüntü tıkanıklığı (SHUT OFF) yönünden de değerlendirilmesi gerekiyor. Görüşelim…..


AYŞE KAYA:Çocuğumun gözünde tembellik var. Kapatmaktan bıktı, kapatmak istemiyor,. Kapatma dışında çözüm var mı?

DR: S. H. :Dünya şaşılığı egzersizle tedavi ediyor. Kapatma da tedavi yöntemi. Ben hastanın annesinin gözünün önüne camlar koyarak çocuğunun görme seviyesine görmesini düşürüyorum ve soruyorum:Sen günde 4-5 saat gözünü kapatıp yaşamını sürdürebilir misin? Başlıyor ağlamaya, “Benim çocuğum bu kadar kötümü görüyor” diye. Göz tembelliğinde tavsiyemiz AKTİF egzersiz tedavisi.


ARİF ÜNLÜSOY:Göz kapatmaya rağmen tedavimiz başarısız, görmeyi artıramadık.Hatamız nerede?

DR. S. H.: Şaşılık tedavisi hatalarla dolu. Tedaviye başlamadan 3 püf nokta değerlendirip tedaviye alınmalı. *EKZANTRİK FİKSASYON:Yan bakış varsa belirlenmeli ve ters kapatma ile giderilmeli. *SUPRESSİYON (Görüntü silinmesi) var ise giderilmeli. *SHUT OFF Beyin ve iki göz arası görüntü (ve diğer fonksiyonların tıkanması) varsa giderilip sonra tembellik tedavisine başlanmalı.


ARİFE YÜCEL: Doktorlar arasında göz tembelliği tedavisinde farklı uygulama var mı?

DR. S.H. : Doktorların uygulamalarının birbirine benzer olduğunu görüyorum. Üzülüyorum, çok büyük teknik hatalar var: *Kapatma pasif tedavi, NEDEN AKTİF TEDAVİ ile kısa sürede ve kalıcı sonuca gitmiyorlar.  *YÜKSEK NUMARA TEMBELLEŞEN GÖZ: Göz tembelliğinde artı numaralarda ilaçlı muayenenin tamamı veriliyor. Çok büyük hata. Yüksek artı numara sağlam gözün görmesini bulandırır, uyum ve konverjans gibi gözün iki önemli fonksiyonunu bozar. *SAĞLAM GÖZÜN KAPATILMASI SAĞLAM GÖZÜ TEMBELLEŞTİRİR. *TEMBELİĞİN DÜZELTİLMESİ İÇİN VERİLEN ARTI YÜKSEK NUMARA GÖZÜ DIŞA İTMEKTEDİR. Bu gözün akomodasyon ve konverjans fonksiyonlarını bozmaktadır. Bu tedavisi zor olan konverjans yetmezliğine neden olmaktadır.


RIDVAN DERE:Size ulaşmamız mümkün değil ne tavsiye edersiniz?

DR. S.H. :Şaşılık için HOME THERAPY (EVDE TEDAVİ) setlerimiz mevcut, görüşelim….