ŞAŞILIK TEDAVİSİNDE KRİTERLER
BU TEDAVİ SİZE UYAR MI?
HASTA SAHİBİ SORARSA: Çocuğum altı yaşında, gözünde şaşılık var. 3 yaşından beri şaşılık tedavisi görüyor, şimdi ameliyat tavsiye ettiler. Gözünün ölçümlerini gönderiyorum, sizin çocuğunuz olsa ne yapardınız"? Ben egzersizle şaşılık tedavisinden çok iyi sonuçlar alan bir hekimim. Böyle bir tedaviyi kabul etmezdim. Çocuğumu çok seviyorum, göz tembelliği için gözünü kapattırmam, egzersizle şaşılığını çözerim. En son ameliyatı mecbur kalırsam düşünürüm. Aktif tedavinin kısa süreli, aileyi üzmeyen, problemi daha kısa sürede etkili olarak çözdüğüne içtenlikle inanıyorum.
 

UYUMSUZ ÇOCUK:

Şaşı olan kişi çocuğunuzun ise tedaviye uyum yönünden değerlendiriniz. 3-5 yaş arası en uygun yaş. 3 yaş altı çocuk tedaviye uyum sağlayamaz ama bunlar için özel uygulamalar var.

GÖZLÜK NUMARASI:

Yüksek gözlük numarası, astigmatın fazlalığı, astigmatın özelliği şaşılığın düzelmesine olumsuz etki yapar. Astigmat-dışa kayma tedaviye zor cevap verir.

DERİN GÖZ TEMBELLİĞİ:

1/10 ve aşağısı derin görmemezlik şaşılığın düzelmesini zorlaştırır.  Şaşılık ameliyatı olmuş ve derin görmemezliği olanlarda tedavi daha uzun sürer. 3/10 ve daha iyi görenler  tedaviye kolay cevap verebilir.

 
 

ŞAŞILIK AMELİYATI OLDUNUZ:

Ameliyat sonrası kayma tam düzelmemiş ise egzersizle kalan kayma düzeltilebilir. Yaşınız önemli değil. Kaymanın fazlalığı tedavinin uzun sürmesi demektir. 2-3 defa ameliyat olmanız önemli değil.

GÖZ TİTREMESİ:

Titreyen göz göz tembelliği ve şaşılık tedavisine direnç gösterir. Özel uygulama ile görüntü gören noktada toplanır. alınır. Görmenin artırılması titremeyi de azaltacaktır. Her hastaya özel uygulama gerekir.

BUNLAR TEDAVİDE ÖNEMLİ:

FÜZYON her iki gözden gelen görüntünün beyinde birleşememesi. STEREOSKOPİK GÖRME üç boyutlu görmede yetersizlik. SUPRESSİYON az gören gözün önünde gölgelenme olması.

BUNLAR TEDAVİDE ÖNEMLİ: EKZANTRİK FİKSASYON

görüntünün gören nokta dışına düşüp çocuğun yan bakması. Bunların normal olması tedavinin başarısı ve tedavi sürenin kısalığı için önemli

 
 

DIŞA KAYMA:

Dışa kaymalarda görmenizin artırılması ve şaşılığın egzersizle tedavisi daha zor ve uzun sürer

TEDAVİDE KARALI OLMAK:

Tedavide kararlı olun. Gelişen teknoloji gözün mükemmel görmesini gerektiriyor. Az görme başarınızı ve mutluluğunuzu etkileyecektir

ZAMAN AYIRMAK ÖNEMLİ:

Haftada 3-4 gün bir saat kadar çocuğun zamanını alır. 3-5 ay sürer. Anne baba çocuğun ne yaptığını izlemeli, çünkü yapıyor gözükebilir.

TAM DÜZELME:

Bazı göz fonksiyonlarının tam düzelmesi mümkün değildir. Bunlar 1-2 yaş civarı tedavisi gerekmekteydi.

 
 

TEDAVİ SÜRESİ:

Şaşılığın süresi şaşılığın ve göz tembelliğinin fazlalığı ile ilgilidir. Bozukluk fazla ise tedavi süresi de uzun olabilir.

DÜZELMEME:

Hasasın fazla olduğu gözlerde düzelme olmayacaktır. Zaten doktor sizi muayene edince tedavi olup olmayacağını ve muhtemel tedavi sürenizi söyleyecektir.

İŞİN EKONOMİK YÖNÜ:

SGK ortoptik tedaviyi ödenmemektedir. Eve verilen bilgisayar programları, aletler, özel gözlükler gerekiyor.

 

 

 

Mükemmel görme mutluluk, modern yaşam mükemmel görmeyi gerektiriyor ama bu tedavinin aile bütçenize fazla yük getirmeyeceğinden emin olabilirsiniz Kazancınız daha önemli çünkü gözünüzü tek tek ve az görüyor olabilirsiniz. 

 

ŞAŞILIĞA

EGZERSİZLE ÇÖZÜM