ÇOCUĞUNUZUN ŞAŞILIK TEDAVİSİ NEDEN MÜKEMMEL OLMALI?

20 YIL ÖNCE. Genel anestezi ile çocuğa şaşılık ameliyatı yaptım. Çocuk anestezinin etkisi ile sabaha kadar kabuslar gördü ve sayıkladı: “ARTIK KİMSE BENİMLE ŞAŞI DİYE ALAY ETMEYECEK….” Dünya şaşılığı egzersizle çözüyor. Bu iş zahmetli. Başka kolay kazançların çokluğu, devletin ödeme yapmaması, üniversite kliniklerinin önemsememesi, göz hekimin şaşılığın tedavisinde zayıf yetişmesine neden oldu. Göz doktoru şaşılığa ilgi duymuyor. Uzun yıllar şaşılığı egzersizle tedavi ederek binlerce şaşılığı ameliyattan kurtarmanın mutluluğunu yaşıyorum.

NEDEN EGZERSİZLE TEDAVİ ? Gözün görme dışında onlarca fonksiyonu var. Şaşılıkta bunlar bozulur. Bunlar belirlenerek tedavisi gerekir. Ameliyat son çare. Ameliyat sadece kaymayı düzeltir, bu fonksiyonları kazandırmaz. Ameliyat sonrası kalan 3-5 derecelik şaşılık egzersizle düzeltilmeli ve göz fonksiyonları egzersizle kazandırılmalıdır.
İLK BAKIŞ Biriyle karşılaşınca önce göz göze gelirsiniz. Karşınızdaki kişi şaşılığın farkına varacak ve beyninde bir kanaat üretecektir. Çocuğunun içi cız edecek, karşısındaki kişini şaşılığının farkında olduğunu düşünecek. Bu kompleks tüm göz sorunu olan kişilerde vardır.
OKULDA Okulda başarısızlık. Şaşılıkla alay eden çocuklar. Şaşılığı ile alay edileceği korkusunda bir çocuk. Sıkılgan, kendine güvensiz, toplumdan kaçan, içe kapanık, aşırı ders düşkünü veya tam tersi suça meyilli bir karakter.
YAŞAMDA RAHATLIK Yaşamda rahatlık ve mutluluk mükemmel görme ile mümkün. Cep telefonu, bilgisayar ve teknolojik aletler iyi bir görme gerektiriyor. 3 boyutlu görmeniz yoksa seyrettiğiniz filmden diziden zevk almazsınız.

UZUN TAHSİL YILLARI Ana okulu, ilk öğretim, üniversite, kurslar hep mükemmel görmeyi ve göz fonksiyonlarını gerektiriyor.
DERSTE BAŞARI Öğretmen ve okul ve maalesef aile çocuğu yarış atı gibi görüyor. Kör, topal atla yarış kazanılır mı? Okul başlamadan gözleri normal fonksiyonuna kavuşturmalıdır.
BİLGİSAYAR TÜM GÜN YAŞAMINIZDA Okulda, evde, işte bilgisayar gününüzün saat olarak önemli bir kısmını kaplıyor. İleriki yıllar günlük yaşamımızda daha fazla yer kaplayacak. İlaveten cep telefonu bilgisayarın bir parçası.

İŞE ALINIRKEN Sağlık muayeneleri önceleri sağlam mısın, sağlam zihniyeti ile yapılıyordu. Sigorta sorumlulukları, işte başarı, çabuk yorulmama, hatanın maliyetinin ve zararının çokluğu, zararın doğuracağı zaman kaybı iş vereni mükemmel gören elemana yöneltti. Yurt dışında gözden çok ileri incelemeler istenmektedir.
İYİ GÖREN TEK GÖZLE YAŞAM SÜRER Mİ? Tek gözü kullanmak, iyi gören göz tarafını izlemek, az gören gözün iyi gören gözün görüntüsünü gölgelemesi, derinlik hissinin olmamak, normalden büyük veya küçük görmek…  
DERİNLİK HİSSİ OLMAYAN GÖZLE YAŞAM SÜRER Mİ?
Çizgi karikatürü düşünün, en ve boy, yani 2 boyut. Şaşı çocuğun derinlik hissi olmayan görmesi budur.Görme kalitesi düşük; netliği az, derinliği yok, renklerde doygunluk sınırlı. Mesleğinde başarısız, özellikle cerrah, diş hekimi, pilot, sporcu, terzi, garsonlukta ve el becerisi isteyen işlerde yetersiz… Ailece 3 boyutlu filme gidiyorsunuz, şaşı çocuğunuz 2 boyutlu izleyecek.
TRAFİKTE DEVAMLI TEHLİKEDE? Şaşı çocuk araba sürerken iki araba arasındaki mesafeyi kestiremez, çok kaza yapar. Hız yapmaktan, rahat araba sürmekten korkar bu trafikte araba akışını olumsuz etkiler…
YAŞAM BOYU KAZAYA HER AN UĞRAYABİLİR Şaşılarda derinlik hissi olmaz ve normal kişiye göre iş ve ev kazaları 17 misli daha fazladır.
SAĞLAM GÖZ KAZAYA UĞRARSA Bu felaketlerin en büyüğü. Bu risk oldukça fazla çünkü derinlik hissi yok. Görmeyi bozan herhangi bir hastalığın başarısız bir göz ameliyatını görme kaybına neden olması mümkün…